Robotyzacja.com

..robotyka wokół naszych myśli

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Automatyka i Robotyka Robotyka Nanorobotyka Najmniejszy robot świata

Najmniejszy robot świata

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 4
SłabyŚwietny 

Naukowcy zbudowali robota tak małego, którego mozna zobaczyć dopiero przy użyciu mikroskopu. Ten malutki robot ma około 60 mikrometrów szerokości i 250 mikrometrów długości.

Image 

{mosgoogle}

Bruce Donald z Dartmouth University powiedział: "Jest 10 razy mniejszy w długości i tysiące razy mniejszy w masie niż poprzednie mikroroboty, które były sterowane" . "Kiedy mówimy kontrolowany oznacza to jakby był to samochód. Sterowany w dowolnym kierunku po płaskiej powierzchni, poruszając się gdziekolwiek chcesz być. Nie porusza się na kołach ale pełza jak gąsienica, wykonując tysiące 10-nanometrycznych kroków w każdej sekundzie. Skręca dzięki wyciągnięciu krzemowej 'nogi', podobnie jak motocyklista podczas skrętu."

Zastosowany innowacyjny sposób ruchu pozwolił uniknać wielu problemów związanych z ruchem mikrorobotów. Robot może poruszać się bez ograniczeń, a nie jak poprzednie nanoroboty po specjalnych szynach.

"Maszyna tak mała przykleja się do wszystkiego co dotknie jak piasek na plaży do stopy." powiedział Crai McGray z National Institute of Standards and Technology. "Zbudowaliśmy tego mikrorobota bez kół, które musiały by się toczyć. Natomaist porusza sie on dzięki ruchowi jak dżownica. W tej bardzo małej skali ta maszyna jest dość szybka."

Do poruszania się robot używa dwa  niezależne mikrosilniki. Jeden służy do poruszania do przodu a drugi do skręcania.

Robot nie posiada wcześniej definowanych miejsc docelowych. Reaguje on na zmiany elektryczne. Te sensory zaopatruja mikrorobota w potrzebną energie do wykonywania ruchu. 

Ten niewielkiej wielkości robot  i podobne unowocześniane wersje  mogą teoretycznie zbierać informacje o bezpieczeństwie. Szukać uszkodzonych miejsc w obwodach elektrycznych, a nawet zajmować się ludzkimi komórkami.

 
Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Szukaj artykułu

Partnerzy


Tematy pokrewne