Robotyzacja.com

..robotyka wokół naszych myśli

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Robot BigDog

Email Drukuj
Ocena użytkowników: / 3
SłabyŚwietny 
BigDog to czteronożny robot mobilny, który potrafi podnieść ciężar do 40 kg. Nogi zapewniają mu bardzo dobrą stabilność - robot nawet wytrącony z równowagi (np. podczas kopnięcia go), potrafi powrócić do optymalnego dla siebie położenia. Został zaprojektowany do celów militarnych.

 {mosgoogle}

Image 

Firma która skonstruowała robota - Boston Dynamics - twierdzi, że jest to najbardziej zaawansowany technologicznie robot czworonożny na świecie. System aktywnego balansowania oparty na wewnętrznych czujnikach siły pozwala robotowi utrzymać równowagę na nierównym terenie, czy pod działaniem zewnętrznych sił.

Nowoczesny system balansowania jest utrzymywany przez cztery mechaniczne nogi, z których każda wyposażona jest w 3 stawy wyposażone w układy napędowe oraz 1 tak zwany staw sprężynujący. Położenie i konfiguracja wszystkich stawów jest kontrolowana przez wewnętrzny komputer. BigDog składa się ze stalowego szkieletu, w którym umieszczony jest jednocylindrowy silnik benzynowy napędzający system hydrauliczny, komputera oraz jednostki pomiarowej (IMU), która jest odpowiedzialna równowagę (na bazie laserowych żyroskopów). Każda z nóg robota ma trzy niezależne systemy hydrauliczne, które komunikują się z komputerem z prędkością 500 razy na sekundę. To pozwala na natychmiastową reakcję BigDoga na zmiany w otoczeniu - nawet na próbę przerócenia przez człowieka.


Projekt budowy BigDoga był sponsorowany przez amerykańską agencję wojskową DARPA, która chce wyposażyć armię w roboty do wykorzystania w terenie zbyt ciężkim dla samochodów. Roboty takie byłby pomocne np. przy przenoszeniu ciężkiego sprzętu (do 40 kg), amunicji i ekwipunku żołnierzy.

Badacze zapewniają, że robot potrafi wchodzić na wzniesienia o pochyłości do 35 stopni. Robot potrafi przenosić ciężar o wadze do 40 kg, co stanowi około 30% całkowitej masy jego konstrukcji. Mechanizm może poruszać się autonomicznie, lub być zdalnie sterowany. Dodatkowo urządzenie szybko reaguje na napotkane nierówności terenu, dzięki czemu porusza się stosunkowo szybko i stabilnie.

Następna wersja BigDoga (V3) ma mieć dodatkowe zasilanie stawów, co pozwoli robotowi pokonywać jeszcze większe przeszkody i poruszać się jeszcze szybciej. Ma być też znacznie silniejszy.

 
Naszą witrynę przegląda teraz 6 gości 

Szukaj artykułu

Partnerzy


Tematy pokrewne